ABC zdrowia kręgosłupa – informacje dla kobiet

Kręgosłup naprawdę sporo znaczy. Nie tylko odpowiada za to, ze mamy na czym „trzymać” głowę. Osłania też klatkę piersiową i pozwala nam swobodnie się ruszać. To najbardziej wystawiony na obciążenia element w naszym układzie kostnym. Grozą mu różne choroby, ale jeśli same o niego odpowiednio nie zadbamy, będziemy mieć sporo problemów.

A chodzi zarówno o siedzenie, noszenie niewłaściwego obuwia, w tym zbyt wysokich szpilek, a także – o nieodpowiednią dietę, pozbawioną odpowiednich wartości odżywczych.

Czytaj dalej ABC zdrowia kręgosłupa – informacje dla kobiet

Co warto wiedzieć na temat żeli energetycznych dostępnych na rynku?

Rynek suplementów diety i różnych produktów wspomagających osoby aktywne fizycznie, kilka lat temu wzbogacił się o alternatywę dla różnego rodzaju odżywek i preparatów w proszkowej formie, czy w postaci tabletek. Chodzi suplementy diety w żelu. Jedną z najpopularniejszych form, jakie możemy dzisiaj spotkać na rynku są tak zwane żele energetyczne. Co powinniśmy wiedzieć o nich, jeszcze zanim zdecydujemy się na zakup? Oto kilka wskazówek, które na pewno pozwolą Ci dokonać najlepszego wyboru lub – poszukać innej alternatywy.

Węgle w żelu

Bazą dla takich żelowych energetyków są węglowodany. Produkty dostępne na naszym rynku występują w różnych kombinacjach. W jednym przypadku będą to na przykład węglowodany z kofeiną, w innym znowu wariancie połączone z różnego rodzaju witaminami, na przykład z grupy B. Zdarzają się także mieszanki żelowe z dodatkiem tauryny. Spożycie saszetki z żelem sprawia, że dostajemy zastrzyk energii. Warto więc postawić jedno ważne pytanie.

Dla kogo będzie to odpowiedni produkt?

Tu zdecydowanie warto zaznaczyć, że żele energetyczne są przeznaczone raczej dla osób regularnie uprawiających aktywność fizyczną. Szczególną popularnością, środki te cieszą się wśród osób, które uprawiają jogging, bądź biegają już w sposób wyczynowy, na przykład w maratonach lub półmaratonach. Choć oczywiście nie tylko.

Jednak jeżeli mamy do czynienia z osobą, która umówmy się, ma raczej mało do czynienia z ruchem, prowadzi raczej siedzący tryb życia, żele energetyczne nie są zbyt wskazanym produktem.

Czym kierować się przy wyborze żelu?

Jeśli jednak jesteś osobą, która z aktywnością fizyczną jest w „stałym związku” 😉 warto rozważyć opcje, które proponuje nam rynek. I tu, trochę na przekór pytaniu powyżej, najważniejsze jest to, aby unikać kierowania się tylko i wyłącznie ceną. To absolutnie nie działa tak, że żele różnią się jedynie ceną. Te najtańsze, po 2-3 złote za saszetkę, nijak mają się do tych z wyższej półki. Mogą dostarczyć Ci na przykład trochę glukozy, ale o wspomnianych wcześniej na początku tekstu mieszankach, w tym przedziale cenowym możesz po prostu zapomnieć.

Gdzie kupować?

Tu też mała przestroga. Z łatwością trafisz w sieci na informacje o wyjątkowych, innowacyjnych… Tu możesz podstawić sobie jeszcze całe mnóstwo innych przymiotników, podkręcających atrakcyjność i przedstawiających produkt w samych superlatywach. Jednocześnie, spotkasz się z tym, że bardzo trudno jest znaleźć jakiekolwiek potwierdzenie czy choćby cokolwiek, na podstawie czego ktoś określiłby konkretny produkt właśnie mianem rewelacyjnego, innowacyjnego i tak dalej.

Można się naciąć, kolokwialnie mówiąc, na całe mnóstwo specyfików, które po prostu nie będą warte swojej ceny. A jeszcze może się zdarzyć, że kupisz coś co nie będzie miało totalnie żadnego działania, bądź wręcz zaszkodzi organizmowi.

Co stosować alternatywnie?

Jest całe mnóstwo produktów węglowodanowych, które przyjmowane w małych porcjach będą dostarczały energii wówczas. Gdy tego potrzebujemy. Zwykły, klasyczny banan, będzie świetnym przykładem, w sumie tańszym niż dobrej jakości saszetka z żelem. A zdecydowanie bezpieczniejszym dla organizmu, aniżeli podejrzanie tania saszetka z niewiadomego pochodzenia żelem firmy X.

Warto mieć na uwadze, że istnieją też inne suplementy wspomagające diety. Przede wszystkim zanim cokolwiek postanowisz i wybierzesz, dobrym posunięciem będzie konsultacja z lekarzem – dietetykiem. Dzięki temu, sprawdzisz jaka dieta będzie odpowiednia dla Twojego organizmu, a co za tym idzie, znacznie łatwiej będzie dobrać suplementy i inne wsparcie dla Twojej diety. Przykładowo taką pomoc dietetyka oferuje Dieta-Med Kraków.

Wszystko to kwestia dobrania i połączenia ze sobą kilku elementów. Coś na zasadzie puzzli. Nigdy nie jest tak, że sam suplement, w jakiejkolwiek formie, o jakichkolwiek właściwościach, będzie w stanie z działać cuda.

Raczej trzeba połączyć ze sobą kilka kropek, aby powstała jakaś sensowna, złożona i nastawiona na dobre efekty całość.

Choroby układu krążenia- wady serca wrodzone i nabyte

Wada serca jest fizycznym, wrodzonym albo nabytym defektem mięśnia sercowego. Wady wrodzone są skutkiem rozmaitych czynników, które uszkadzają życie płodowe np. picia alkoholu w czasie ciąży, palenie tytoniu w ciąży itp. Również mogą powstawać z powodu zaburzeń genetycznych (np. Zespół Downa). Wady nabyte serca pojawiają się po urodzeniu w skutek infekcji np. anginy, zmian degeneracyjnych, które powoduje nadciśnienie tętnicze, miażdżyca i inne.
Czytaj dalej Choroby układu krążenia- wady serca wrodzone i nabyte

Zdrowy układ krwionośny

Gdy wykryjemy objawy, które mogą podpowiadać o możliwej chorobie mięśnia sercowego, powinniśmy bez ociągania się zgłosić się do specjalisty kardiologa. Po czterdziestce zaleca się wizytę co roku. Lekarz w czasie wizyty rzecz jasna osłuchuje serce przez stetoskop oraz mierzy tętno. Gdy praca serca jest bez zastrzeżeń, to puls to około 70 uderzeń na minutę. Czytaj dalej Zdrowy układ krwionośny

Na czym polega efektywna rehabilitacja

Niezwykle ważne jest to, by w przypadku kontuzji, mieć do dyspozycji pomoc fachowców. Nietrudne oraz bezinwazyjne rozwiązania są często preferowane, dlatego stają się dzisiaj standardem. Celem specjalistów jest rekonstrukcja więzadła dokonywana w taki sposób, by przyniosła wymagany skutek. Najlepszą metodą jest operacja małoinwazyjna, która odbywa się metodą artroskopową. Spełnianie wymogów pacjentów jest najważniejsze. Czytaj dalej Na czym polega efektywna rehabilitacja

Najważniejsze osiągnięcia minionego stulecia

W dzisiejszym wpisie na moim blogu chciałbym przestawić subiektywna listę najważniejszych odkryć i wynalazków dwudziestego wieku. W żadnym innym stuleciu w historii ludzkości nie dokonano tak wielu znaczących odkryć i nie skonstruowano tak wielu przydatnych po dzień dzisiejszy urządzeń. Jako, że jest to naprawdę rozległy temat spróbuje skupić się na odkryciach, które ułatwiają nam życie i pomagają gdy mamy problemy.

Czytaj dalej Najważniejsze osiągnięcia minionego stulecia

Możliwe osiągnięcia cywilizacji

ziemiaŻycie w dzisiejszych czasach to nieustanna pogoń za sukcesem i pieniędzmi. Żyjemy w stresie narażeni na wiele czynników chorobotwórczych. Takie egzystowanie w ciągłym pośpiechu nie skłania nas raczej do przemyśleń, często nie mamy na to nawet czasu. Ja natomiast chciałbym się dzisiaj zastanowić nad zupełnie hipotetyczną sytuacją, która być może wydarzy się w przyszłości ale na razie wydaję się to mało prawdopodobne. Czytaj dalej Możliwe osiągnięcia cywilizacji