Artretyzm — przyczyny i zwalczanie

Artretyzm to choroba nazywana inaczej dną moczanową oraz podagrą, która najczęściej dotyka osoby starsze. W wielu przypadkach mogą zapaść na nią również osoby młode, jednakże bardzo często zdarza się, że choroba przez wiele lat nie daje żadnych objawów. Do najczęstszych przyczyn postawienia diagnozy artretycznej przez lekarza należy intensywny atak bólu wewnątrz pleców, przez co pacjent w żaden sposób nie może zmieniać pozycji, ruszać się lub staje się całkowicie unieruchomiony. W najgorszych przypadkach artretyzm promieniuje na wszystkie stawy znajdujące się w ciele chorego. Czytaj dalej Artretyzm — przyczyny i zwalczanie

Co to jest mezoterapia i kiedy się ją stosuje?

Mezoterapia to zabieg, który najczęściej wykonywany jest w profesjonalnych gabinetach dermatologii estetycznej. Taki zabieg przebiega w całkowicie sterylnym otoczeniu i polega na wstrzyknięciu substancji leczniczej bezpośrednio w obręb skóry starzejącej się i widocznie zniszczonej. Mezoterapia należy do najbardziej skutecznych metod spowolniania procesów starzenia się skóry całego ciała. Do wykonywania zabiegu używa się substancji aktywnych, takich jak kwas hialuronowy, krzemionka organiczna, glutation, aminokwasy, witaminy, kofeina, sole mineralne czy pierwiastki śladowe. To właśnie dzięki temu skóra bardzo szybko rewitalizuje się, a my możemy cieszyć się efektem odmłodzenia i liftingu. Mezoterapia wspaniale sprawdza się w przypadku dłoni, które starzeją się najszybciej i są wysoce narażone na działanie promieni słonecznych czy mrozu. Taki zabieg nawilża suchą skórę dłoni oraz przywraca im wspaniały, młody wygląd. Czytaj dalej Co to jest mezoterapia i kiedy się ją stosuje?

Wpływ działalności człowieka na środowisko

Nasze otoczenie zmienia się każdego dnia. Zdarzają się sytuacje, że po kilku latach nie jesteśmy w stanie poznać miejsc, w których bywaliśmy w przeszłości. W większych miastach każdy wolny plac zieleni zostaje zrównany z ziemią aby mogły powstać nowe ulice, osiedla mieszkalne lub nowe biurowce. Szczególnie centra miast ze względu na swoją lokalizację są szczególnie popularnymi miejscami na inwestycje. Miejsca, gdzie mieszkańcy mogą mieć kontakt z przyrodą są wydzielane co do metra, a dziką naturę można spotkać już coraz rzadziej. Jeśli jednak wydaje się, że działalność ludzka nie liczy się wcale z przyrodą to jest się w błędzie. Każda budowa musi spełniać wszelkie normy środowiskowe. Nad poprawnym przebiegiem każdej budowy czuwają firmy, które kontrolują jej wpływ na środowisko na każdym etapie. Czytaj dalej Wpływ działalności człowieka na środowisko

Czym jest mukowiscydoza

Mukowiscydoza to choroba genetyczna występująca dziedzicznie w wyniku nieprawidłowej mutacji genotypów. Jeśli oboje rodziców jest nosicielami danej choroby, również dziecko urodzi się chore. Mukowiscydoza to zaburzenie ogólnoustrojowe wpływające na obszary związane z gruczołami śluzowymi. W przypadku zaburzeń układu pokarmowego śluz zatykający oskrzela utrudnia dziecku oddychanie. Zaburzenia układu pokarmowego (https://www.apteka-rozana.eu/uklad-pokarmowy.html) charakteryzują się blokowaniem przewodu wyprowadzającego z trzustki enzymy trawienne przez śluz. Właśnie z tego powodu enzymy nie dostają się do jelit utrudniając funkcjonowanie całego organizmu. Śluz zatykający nasieniowody to domenta zaburzeń układu rozrodczego, prowadzących do utraty płodności.

Objawy

Zaburzenia układu oddechowego spowodowane przez mukowiscydozę objawiają się napadowym kaszlem, dusznościami, nawracającymi chorobami układu oddechowego, polipami śluzówki nosa czy zapaleniem zatok. Symptomami zaburzeń układu pokarmowego są długotrwała żółtaczka, problemy ze wzrostem i nabieraniem masy ciała, zapalenie trzustki, skręt jelita, zablokowanie przewodów ślinianek i wtórna marskość żółciowa wątroby.

Diagnostyka

Najważniejsze w przypadku diagnozowania mukowiscydozy jest jej szybkie wykrycie umożliwiające długie i szczęśliwe życie. W procesie diagnozy pierwszym badaniem jest test potowy, w którego następstwie wykonuje się badania genetyczne. Istnieje również możliwość wykrycia mukowiscydozy na etapie ciąży. Umożliwia nam to dziedzina nauki zwana genetyką molekularną. Jeśli wynik testu potowego wyszedł dodatni, uzyskaliśmy potwierdzenie rozpoznania lub w rodzinie występuje ta choroba, może to oznaczać, że mamy do czynienia z mukowiscydozą.

Leczenie

Leczenie mukowiscydozy w dużej mierze uzależnione jest od rodzaju zaburzeń, jakie posiadamy. W przypadku zaburzeń ze strony układu oddechowego będzie to sukcesywne usuwanie wydzieliny z dróg oddechowych oraz łagodzenie stanu zapalnego oskrzeli z zastosowaniem szerokiego wachlarza antybiotyków. Dodatkowo stosowana jest fizjoterapia układu oddechowego. Leczenie objawów zaburzeń przewodu pokarmowego rozpoczyna się od przyjmowania dużej ilości witaminy A, D, E oraz K. Witaminy Dodatkowo uzupełniane są deficyty w enzymach trzustkowych. Aby złagodzić skutki mukowiscydozy dobrze sprawdza się dieta wysokoenergeyczna.

Ochrona środowiska – zacznij od podstaw.

Promenada biegnąca wzdłuż plaży we Władysławowie niewiele się różni od tej , którą można spotkać w Gdańsku – Jelitkowie. Miejsca te dzieli odległość niespełna 50km. Krajobraz jest łudząco podobny. Jedyna – zasadnicza różnica jaką można dostrzec na pierwszy rzut oka dotyczy właśnie środowisko, a ściślej – jego zaśmiecenia we wspomnianych obszarach. Na pozór oba miejsca mają charakter turystyczny, jednak w Gdańsku z trudem można znaleźć szklaną butelkę, tudzież opakowanie po chipsach. Władysławowski bulwar to jedno z tych miejsc, gdzie należy uważać, aby się nie przewrócić… Skąd wzięła się owa różnica? Czytaj dalej Ochrona środowiska – zacznij od podstaw.

Kaucja – czyli o walce Ministerstwa Środowiska z odpadami.

Ostatnie miesiące to nie tylko odpieranie przez rząd ataków okupujących Puszczę Białowieską ekologów i karczowanie tamtejszych lasów, ale także próba wdrożenia nowego – kontrowersyjnego planu, który opiewa w wprowadzenie kaucji na opakowania po napojach. Jaki jest cel owej idei? Takie działanie ma się przyczynić do zmniejszenia ilości odpadów funkcjonujących w obiegu. Czytaj dalej Kaucja – czyli o walce Ministerstwa Środowiska z odpadami.

Recykling papieru jako proces złożony.

Jak mówią najnowsze statystyki – na jednego mieszkańca ziemi przypada w skali roku 50kg wykorzystanego papieru. W Europie odzyskuje się w procesie recyklingu blisko 68% makulatury. W naszym kraju oczywiście ten wynik jest znacznie słabszy i oscyluje w granicach 40%. Proces recyklingu papieru jest nie tylko istotnym elementem ochrony środowiska, to przede wszystkim konieczność pozwalająca zachować równowagę w przemyśle. Z drugiej strony proces ten jest bardzo złożony i wieloetapowy. Dzisiejszy artykuł przedstawia kulisy procesu recyklingu papieru z uwzględnieniem wszelkich aspektów mających wpływ na środowisko. Czytaj dalej Recykling papieru jako proces złożony.

Domowe metody na spadek temperatury ciała

Sezon jesienno-zimowy w pełni, co oznacza, że szeroka paleta wirusów czyha na nas niemal na każdym kroku. Jedną z częstych reakcji obronnych organizmu jest zwiększenie temperatury ciała, co zowie się potocznie „gorączką”. Istnieje cała masa farmakologicznych specyfików, które potrafią zbić temperaturę w sposób natychmiastowy, jednak zanim do nich sięgniemy – spróbujmy prostych i co ważne – naturalnych metod domowych. Czytaj dalej Domowe metody na spadek temperatury ciała