dietetyk

Dlaczego warto skorzystać z usług dietetyka?

Próbując zredukować wagę lub zacząć zdrowo się odżywiać, zazwyczaj modyfikujemy swoją dietę wedle własnej wiedzy lub informacji z Internetu. Jednak taka dieta tworzona na oko, może nie przynieść pożądanych rezultatów. Jeśli sami nie posiadamy niezbędnej wiedzy, warto zwrócić się o pomoc do fachowca.

Fakty i mity

Dietetyk, jak każda dziedzina nauki, nieustannie rozwija się i ewoluuje. Codziennie odkrywane są nowe rzeczy i mechanizmy rządzące ludzkim organizmem. Niestety, jak w każdej innej dziedzinie, społeczeństwo utrwala pewne mity dietetyczne, które fatalnie wpływają na nasza dietę i zdrowie. Najbardziej szkodliwe są dwa z nich – pierwszy, mówiący o tym, że przyczyną wszelkich kłopotów z wagą jest tłuszcz zawarty w jedzeniu. Drugi popularny mit mówi o tym, że aby schudnąć, trzeba ograniczyć jedzenie. Najlepiej do minimum. Oba mity są szalenie szkodliwe i mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Po pierwsze, winne epidemii nadwagi i chorób metabolicznych są obecne w pożywieniu węglowodany, nie tłuszcze. To właśnie cukry powodują zachwianie gospodarki insulinowej a także powodują niekontrolowane przyrosty wagi. Po drugie, nadmierne obcięcie kalorii w pożywieniu czyli głodówka, powoduje ogromne straty w metabolizmie. Ciało, pozbawione dostępu do substancji odżywczych przełącza się w tryb awaryjny, który nie tylko utrudnia odchudzanie, ale także powoduje niepożądany efekt jojo. Dobry, wykwalifikowany dietetyk pomoże nam uniknąć tych błędów i skomponować odpowiednią, zbilansowaną i zdrową dietę.

Korzyści z pomocy fachowca

Dobry dietetyk ma za zadanie tak skomponować dietę, by w najlepszym stopniu opowiadała ona potrzebom i oczekiwaniom klienta. Nie tylko wyliczy stosowną kalorykę – to potrafi internetowy kalkulator. Fachowiec rozpisze dietę stosownie do trybu życia i upodobań klienta, biorąc pod uwagę indywidualne preferencje smakowe i umiejętności kulinarne. Dieta zostanie dopasowana do miejsca zamieszkania i pory roku tak, by produkty do przygotowania potraw były dostępne w lokalnych sklepach i miały możliwie przystępne ceny. Najlepsi dietetycy opracowują też diety specjalne Nie jest dla nich problemem karmienie piersią, cukrzyca, wegetarianizm.. potrafią tak skomponować jadłospis, by nawet najbardziej wymagający klienci mogli zjeść smacznie, zdrowo i z uwzględnieniem swoje indywidualnego zapotrzebowani na kalorie.

Dietetyk jak psycholog

Rozpisanie diety u profesjonalnego dietetyka każdorazowo poprzedzone jest szczegółowym wywiadem zwłaszcza odnośnie oczekiwań, upodobań żywieniowych oraz oczywiście ewentualnych chorób. Po opracowaniu stosownej diety, dietetyk pomaga klientowi ułożyć szczegółowe listy zakupów potrzebnych do przygotowania rekomendowanych posiłków a także dzieli się przepisami na potrawy. Dzięki takie pomocy, każdy może jeść smacznie i zdrowo, niezależnie od swojej własnej wiedzy kulinarnej i dietetycznej. Ponadto, dietetyk pełni w procesie odchudzania rolę coacha – regularnie sprawdza postępy w realizacji celów, pomagając w chwilach słabości i dopingując do dalszej walki o lepszą wersję siebie.