Lekkostrawna dieta – co się na nią składa

Co jest dozwolone w diecie lekkostrawnej? Na pewno są to oleje roślinne: olej słonecznikowy, kukurydziany, sojowy. Są one bogate w wielonasycone kwasy tłuszczowe. Możliwe jest spożywanie oleju rzepakowego jednak powinien on być bezerukowy. Zalecane są też oliwy z oliwek, śmietany.

lekka-dieta

Tego typu tłuszcze trzeba koniecznie zjeść na surowo tzn. dodając je do innych potraw.

Ważne jest żeby produkty, z których będziemy przyrządzać potrawy były świeże, a nie przetrzymywane w lodówce, ponieważ zmniejszy to szansę zakażenia bakteryjnego posiłków. Dania trzeba przygotowywać metodą gotowania na parze lub w wodzie. Nie wolno smażyć czy piec. Można za to obsmażać beztłuszczowo na patelni oraz piec w folii bez dodatku tłuszczu, na pergaminie, w naczyniach żaroodpornych.

Dieta lekkostrawna charakteryzuje się tym, że każdy posiłek w jadłospisie osoby przestrzegającej ją, są łatwo przyswajalne, a ich trawienie nie sprawia problemów żołądkowi. Jest ona przekształceniem zdrowego żywienia zdrowych ludzi. Istotne jest, że tego typu rodzaj diety rygorystycznie dotyczy zasad diety niezbędnej do właściwego funkcjonowania składników odżywczych. Dlatego nie trzeba bać się, że podczas przestrzegania takiej diety, w naszym organizmie wystąpi niedobór witamin czy składników mineralnych.
Różnica między zwykłą dietą, a dietą łatwostrawną polega wyłącznie na wyborze produktów. To one sprawią naszemu organizmowi na właściwe trawienie.

Każdego człowieka co jakiś czas spotyka problem niestrawności, zgagi i bólów brzucha. Problem jest poważniejszy gdy tego rodzaju przypadłości pojawiają się u człowieka częściej niż powinny. Jak próbować zatem zaradzić tego typu niedogodnościom? Można poszukać dietetyka w internecie, szukając np. dietetyk kraków i zdać się na jego pomoc. Można też spróbować, czy pomoże nam dieta lekkostrawna.

W lekkostrawnej diecie ważne jest dostarczenie błonnika pokarmowego, który wchłania nadmiar wody z organizmu, rozluźnia masy kałowe. Jednak w diecie lekkostrawnej trzeba zmniejszyć ilość spożywania go.

Jak zredukować ilość jedzonego błonnika?

Poprzez dobór świeżych i delikatnych warzyw oraz dojrzałych owoców, które trzeba myć i obierać ze skóry. Nie zapominajmy również o gotowaniu lub blanszowaniu ich, przecieraniu przez sito, przerabianiu w soki.

Taki rodzaj żywienia zalecany jest ludziom którzy chorują przykładowo na występowanie stanów zapalnych błony śluzowej żołądka, choroby infekcyjne, owrzodzenia żołądka, dwunastnicy, choroby płuc, zaburzenia krążenia (zawał), w podeszłym wieku, cierpiącym na biegunki.

Jakie są założenia:

Podstawą tego typu diety jest zmniejszenie, a nawet całkowite wyłączenie z menu potraw tłustych, smażonych i pieczonych w tradycyjny sposób, bo tego typu żywność zalega w żołądku, hamuje opróżnianie go i transport do dalszych części układu pokarmowego.

Dieta skupia się również na unikaniu produktów, które powodują wzdęcia, zawierających dużą wartość włókna pokarmowego. Ogranicza się ilość roślin strączkowych, odpowiedzialnych za wzdęcia.

Pory jedzenia posiłków każdego dnia powinny być takie same, a każdy kęs jedzenia musi być powoli pogryziony przed przełknięciem.

Dzienna liczba posiłków

Poza dobrymi składnikami ważną kwestią jest też dzienna ilość spożywania posiłków. W przypadku diety lekkostrawnej, zaleca się jedzenie 4-5 posiłków dziennie, zakładając, że nie mogą być one tłuste. Taka częstotliwość pozwoli na prawidłowe i regularne opróżnianie żołądka z pokarmów. Dobrze wpłynie na kolejny proces trawienia.