szklanka wody

Jakie korzyści daje nam picie wody?

Stwierdzenie, że woda jest człowiekowi niezbędna do prawidłowego funkcjonowania nie dziwi nikogo. Wszak nasze ciało w siedemdziesięciu procentach składa się właśnie z wody. Współcześni dietetycy zalecają picie jej przynajmniej w ilości dwój litrów. Przekonajmy się jakie korzyści da nam zastąpienie słodkich napojów czystą wodą?

Dlaczego warto pić wodę?

Podstawowym zadaniem wody jest gaszenie pragnienia. Nadaje się ona do tego celu znacznie lepiej niż soki, herbaty i słodkie napoje. Nie zawiera ona kalorii ani szkodliwych związków chemicznych. Dzięki piciu wody możemy szybko wyregulować temperaturę naszego ciała – jest ona wydzielana w postaci potu, dzięki któremu nasze ciało jest schładzane. Spożywanie czystej wody jest polecane osobom odchudzającym się – przyczynia się ona do poprawy metabolizmu, a co istotne, kiedy wypijemy większą jej ilość pół godziny przed posiłkiem znacznie zmniejszymy łaknienie.

Woda jest niezbędna wszystkim tym, którzy chcą jak najdłużej cieszyć się młodym wyglądem – dzięki niej nasza skóra jest nawilżona, jędrniejsza, a zmarszczki ulegają spłyceniu. Dzięki niej łatwiej jest nam utrzymać odpowiednie pH organizmu.

Woda wodzie nierówna

Kiedy już zdecydujemy, że będziemy pić więcej wody, zaczynamy się zastanawiać jaki jej rodzaj wybrać. Współcześnie w sklepach możemy znaleźć kilkaset rodzajów wody butelkowanej. Różnią się one między innymi pochodzeniem, a także zawartością składników mineralnych. Dostępna jest woda niegazowana, gazowana, a czasem również lekko gazowana. Ponadto mamy dostęp do wody o rozmaitych smakach. Ciecz którą mamy w kranach potrzebuje fachowego badania wody i ścieków, żeby określić jej jakość. Mnogość możliwości sprawia, że wybór jest szczególnie trudny.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która woda jest najlepsza. Wiele zależy tu od indywidualnych potrzeb naszego organizmu. Przykładowo część z nas cierpi z powodu niedoboru określonych składników mineralnych. W takiej sytuacji wskazany jest wybór wody, która zawiera większą ich ilość.

Ciekawą pozycją na rynku są tak zwane wody lecznicze, których spożywanie zalecane jest w przypadku różnych dolegliwości.

Woda, która leczy

Wody z uzdrowisk są współcześnie dostępne niemal dla każdego. Charakteryzują się one dużą zawartością minerałów. W niektórych wypadkach ich spożywanie należy skonsultować z lekarzem. W zależności od tego jaką wodę wybierzemy, możemy wspomagać leczenie takich dolegliwości jak:

  • choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy,
  • choroby nerek i dróg moczowych,
  • nadwaga i otyłość,
  • cukrzyca,
  • kac,
  • nerwice, depresje,
  • stany zapalne jelit,
  • stany zapalne trzustki,
  • choroby układu krążenia.

Zanim sięgniemy po wodę leczniczą, skonsultujmy jej wybór z lekarzem, a przynajmniej zapoznajmy się z zaleceniami producenta. W wielu przypadkach konieczne jest odpowiednie dawkowanie wody – w przeciwieństwie do tradycyjnej wody mineralnej i źródlanej, nie możemy pić jej w dowolnych ilościach.

Zapotrzebowanie na wodę

Warto zdawać sobie sprawę, że różne osoby potrzebują innej ilości wody. Również jeden człowiek w różnych sytuacjach i etapach swojego życia będzie miał inne zapotrzebowanie na H2O. Duże zapotrzebowanie na płyny wykazują między innymi dzieci, kobiety w ciąży i kobiety karmiące. W przypadku tych ostatnich dodatkowa woda jest potrzebna do wyprodukowania mleka.

Większe zapotrzebowanie na wodę jest charakterystyczne dla osób chorych, z niewydolnością nerek, a także osób bardzo aktywnych fizycznie. Ze względu na te różnice nie należy sztywno trzymać się zasady picia jedynie dwóch litrów.

Ważnym czynnikiem, który należy uwzględnić jest również pora roku. Warto zdawać sobie sprawę, że tracimy wodę zarówno latem, jak i zimą. O ile latem bardzo intensywnie się pocimy, o tyle zimą tracimy jej dużo podczas oddychania.

Jaka pojemność najlepsza?

Wiele osób kupujących wodę decyduje się na wybór dużych trzy lub pięciolitrowych opakowań. Taki zakup jest niewątpliwie ekonomiczny, co nie oznacza, że najlepszy. Problemem w przypadku wody o dużej pojemności nie jest jej jakość, ale fakt, że stoi ona znacznie dłużej niż woda w małym opakowaniu. W efekcie pojawiają się w niej drobnoustroje, które czasem okazują się być niebezpieczne dla zdrowia.

Najlepsza ciepła woda?

Choć nie zawsze mamy wpływ na temperaturę spożywanych przez nas wody, jeżeli tylko mamy taką możliwość decydujmy się na ciepły napój. Najlepsza temperatura to 37 stopni Celsjusza, podczas upalnego lata możemy ją nieco obniżyć. Warto zdawać sobie sprawę, że częste spożywanie zimnej wody spowalnia nasz metabolizm i sprawia, że ciało jest wychłodzone.

Jak pić wodę?

Wiele osób doskonale zdaje sobie sprawę z konieczności picia wody, jednak nie ma wielkiego pojęcia o tym jak ją pić. Poważnym błędem jest wypijanie jednego, a nawet dwóch litrów naraz, a następnie zapominanie o konieczności nawadniania. Musimy zdawać sobie sprawę, że nie mamy możliwości napić się na zapas. Wypicie dużej ilości wody rano, a następnie zapominanie o piciu zaowocuje odwodnieniem. Zdecydowanie najlepszą strategią jest spożywanie bardzo małych ilości za to często. Trzymajmy szklankę wody zawsze przy sobie i sączmy ją małymi łykami. W ten sposób szybko odczujemy jej dobroczynne działanie.