Kilka rad na zdrowy sen

Po ciężkim dniu wypełnionym zazwyczaj nauką, pracą zawodową czy też licznymi obowiązkami domowymi, chcemy przede wszystkim dobrze odpocząć i wygodnie się wyspać. Dlatego tez właśnie w naszej sypialni przede wszystkim powinna panować cisza.

Jeśli do późna oglądamy telewizję lub korzystamy z Internetu, możemy z całą pewnością miewać pewne problemy z zaśnięciem. Tak właśnie działają na nas urządzenia elektryczne. Żeby tego uniknąć najlepiej jest wieczorem wyciszyć się i zrelaksować. Z sypialni powinniśmy usunąć tego typu urządzenia, gdyż nadmiar elektroniki wywołuje niekorzystną jonizacje powietrza, co przekłada się na pogorszenie naszego samopoczucia. W sypialni nie powinno być urządzeń, które kojarzą nam się z pracą zawodową i obowiązkami. Dotyczy to również dokumentów przyniesionych z pracy do domu, czy też stosu ubrań do prasowania. To wszystko, bowiem kojarzy nam się z wykonywanymi zadaniami, poświęceniem i pośpiechem i przeszkadza nam w odpoczynku.

zdjecie-sypialni

Jeśli już musimy korzystać z komputera czy tabletu przed snem to warto zainstalować jeden z licznych programów do obniżenia jasności ekranu. A dokładnie to obniżają one nie tylko jasność ale hamują mocno emisję błękitnego koloru który to właśnie nas najbardziej rozbudza. Bardzo dobre jest przy takich programach to że dostosowują jasność same w zależności od pory dnia. To bardzo pomaga. Nawet jeśli musimy pracować do późna to przynajmniej będzie nam łatwiej zasnąć.

Jakość powietrza w sypialni jest istotna. Sypialnia powinna być odpowiednio wentylowana. Przed snem powinno się odpowiednio wietrzyć sypialnię, świeże powietrze sprzyja szybkiemu zasypianiu i wpływa na jakość naszego snu. Powietrze powinno być oczywiście czyste. W tym celu można zakupić oczyszczacze powietrza, które posiadają wielostopniowe filtry mające za zadanie wyłapywanie różnego rodzaju alergenów, bakterii i zapachów. W pokoju warto też mieć praktyczne nawilżacze powietrza, które zapewnią odpowiednią wilgotność, zwłaszcza w okresie grzewczym co przełoży się na lekkość naszego oddechu.

Punktem centralnym w sypialni jest łóżko, oczywiście powinno być estetyczne i dostosowane do stylu panującego w całym domu. Najbardziej liczącym się w nim elementem jest bez wątpienia materac, który przede wszystkim powinien być wygodny i odpowiadający naszym potrzebom, nie każdy bowiem może spać na bardzo miękkim łóżku. Wśród materacy wyróżniamy: kieszonkowe, lateksowe, piankowe, mogą też być wypełnione kokosem lub trawą morską, możliwości pod tym względem jest naprawdę bardzo wiele. Można je kupić w centrach handlowych, ale dobrze też sprawdzić ofertę online bo można znaleźć np. takie bardzo dobre materace jak https://www.benetsleep.pl/materac?size=140/200. Ale to oczywiście wszystko jest kwestią gustu.

Pościel również ma wpływ na nasz odpoczynek. Kiedyś były one wypełniane puchem gęsim czy kaczym, a obecnie stosuje się wysoko wyspecjalizowane tworzywa sztuczne. Dużą zaletą jest to, iż nie wywołują reakcji alergicznych. Wyprodukowana z nich pościel jest lekka i przyjemna w dotyku. Łatwo pierze się ją w pralce, dlatego też nie będzie źródłem roztoczy. Dobrą alternatywą dla tworzyw sztucznych jest pościel z naturalnego runa, która „oddycha” i daje dużo ciepła. Jeśli mamy alergie to warto poszukać pościeli która jest antyalergiczna.

Alkohol też ma znaczenie. Panuje powszechny mit że ułatwia zasypianie. To tylko część prawdy. Owszem, po alkoholu zazwyczaj bardzo szybko zaśniemy. Jednak powoduje on też to że sen będzie znacznie płytszy i w nocy będziemy się budzić choćby po ot by pójść do toalety.

Podsumowując, jest wiele rzeczy (część nieopisana tutaj) które wpływają na nasz sen. Warto o nich pamiętać i spróbować zmienić nasze życie tak by sen był lepszy jakościowo.