Najważniejsze osiągnięcia minionego stulecia

W dzisiejszym wpisie na moim blogu chciałbym przestawić subiektywna listę najważniejszych odkryć i wynalazków dwudziestego wieku. W żadnym innym stuleciu w historii ludzkości nie dokonano tak wielu znaczących odkryć i nie skonstruowano tak wielu przydatnych po dzień dzisiejszy urządzeń. Jako, że jest to naprawdę rozległy temat spróbuje skupić się na odkryciach, które ułatwiają nam życie i pomagają gdy mamy problemy.

Na początek weźmy samoloty. Dzięki nim nasz świat zmienił się nie do poznania. Nie jest problemem dziś w ciągu kilku godzin znaleźć się na drugim krańcu naszej planety, co było nie do pomyślenia jeszcze wiek wcześniej. Rozpowszechnienia radia oraz telewizji miało znaczący wpływ na postrzeganie świata. Dzięki tym urządzeniom byliśmy w stanie komunikować się z niesamowitą prędkością z ludźmi oddalonymi o setki kilometrów oraz przekazywać sobie wiadomości czy informacje edukacyjne. Odkrycie DNA powszechnie uważa się za przełom w dziedzinie zajmującej się organizmami żywymi. Późniejsze stworzenie mapy ludzkiego genomu ustabilizowało nas na kursie obranym na uzyskanie jak największej wiedzy o nas samych. Stworzenie maszyn liczących, które później stały się komputerami niewątpliwie zmieniło nasze codzienne życie. Wiele czynności nie wydaję się już takich trudnych gdy mamy komputer pod ręką. Ludzie zawsze chcieli się ze sobą komunikować, dlatego stworzenie sieci komputerów, która dziś jest globalna i która nazywamy Internetem, była tylko kwestią czasu.

Każdy z nas wie jak wiele można zdziałać korzystając z Internetu, więc nie ma chyba sensu przytaczać wszystkich jego możliwości. Dość powiedzieć, że to nieocenione źródło wiedzy, informacji, rozrywki i komunikacji. Niestety nie wszystkie odkrycia są dla nas jednoznacznie korzystne. Rozdzielenie ciężkich atomów, pozwoliło wkrótce na stworzenie najstraszliwszej broni znanej człowiekowi – broni atomowej, która siała strach i ciągle stanowi zagrożenie dla globalnego bezpieczeństwa. Rozwój fizyki pozwolił nam na zobaczenie niewidocznych wcześniej rzeczy i pozwolił stworzyć na przykład napęd rakietowy, dzięki któremu możemy wysyłać na orbitę okołoziemską ludzi oraz satelity i może nie ma to aż takiego znaczenia w naszym codziennym życiu, ale trzeba przyznać, że gps czy telewizja satelitarna bardzo się przydają.

komorki-macierzysteTe wszystkie rzeczy nie byłyby możliwe gdyby nie postęp w inżynierii materiałowej i stworzenie tworzyć sztucznych czyli plastiku oraz ciągle ulepszanie materiałów już istniejących. W takim tekście jak nie ten, nie wypada nie wspomnieć o odkryciu komórek macierzystych. Jest to w miarę nowe odkrycie, posiadające ogromny potencjał, ponieważ komórki macierzyste pomagają zwalczać największa plagę dwudziestego wieku czyli nowotwory. Na koniec warto wspomnieć o rozwoju elektroniki i robotyki co w konsekwencji pozwoliło stworzyć roboty. Urządzenia te o bardzo szerokim zastosowaniu, zautomatyzowały wiele procesów produkcyjnych i wydatnie przyczyniły się do spadku cen wielu produktów. Zapewne wiek dwudziesty pierwszy, obfitował będzie w jeszcze większa ilość odkryć i wynalazków, więc nie pozostaje nam nic innego jak tylko na nie cierpliwie czekać.