Zdrowy układ krwionośny

Gdy wykryjemy objawy, które mogą podpowiadać o możliwej chorobie mięśnia sercowego, powinniśmy bez ociągania się zgłosić się do specjalisty kardiologa. Po czterdziestce zaleca się wizytę co roku. Lekarz w czasie wizyty rzecz jasna osłuchuje serce przez stetoskop oraz mierzy tętno. Gdy praca serca jest bez zastrzeżeń, to puls to około 70 uderzeń na minutę.

Gdy nie zadbamy o serce, grozi nam wiele schorzeń, a dodatkowo możliwy jest atak serca. Przyczynami zawału serca są zazwyczaj: wysoki poziom złego cholesterolu we krwi, nadciśnienie tętnicze, ciągły stres, wysoki poziom cukru we krwi, palenie papierosów, wystąpienie depresji, nadwaga, brak regularnego ruchu, nadużywanie alkoholu, wiek.

Najważniejszą rzeczą jest absolutne zrezygnowanie z nałogów typu nikotyna. Zapewnij swojemu sercu regularne ćwiczenia. Ważne jest aby się dotleniać, np. poprzez długie spacery, które pomagają likwidować stres. Bardzo istotne jest właściwe odżywianie się.

pływanie to dobry sport, pozytywnie wpływa na układ krążenia
pływanie to dobry sport, pozytywnie wpływa na układ krążenia

Objawy chorób serca mogą wystąpić niespodziewanie lub powoli nawarstwiać się przez kilka lat. Choroby mięśnia sercowego są tymi, które w wielu przypadkach powodujemy samodzielnie poprzez za częste sytuacje stresowe, których musimy unikać, niedobrą dietę, przeważnie skutkującą wysokim poziomem cholesterolu we krwi, także powodujących choroby serca. Od zawsze wiadomo, że strasznie szkodliwe używki typu alkohol lub papierosy także wyraźnie przyczyniają się do rozwoju chorób najważniejszego ludzkiego mięśnia.

Trzeba znać podstawy

Każdy dobrze wie, że umiejscowione jest pośrodku klatki piersiowej w tzw. „worku osierdziowym”. Zwykło się mówić, że leży ono po lewej stronie ciała, ponieważ ustępuje mu płuco lewe. Serce odpowiada na wszystkie ludzkie stany emocjonalne np. jeśli jesteśmy zdenerwowani, płaczemy, obawiamy się czy wpadamy w euforię, kołacze ono dużo szybciej w celu dostarczenia z krwią wszystkim komórkom tlenu, dlatego uważa się je za symbol naszych uczuć.

Mięsień sercowy jest mięśniem działającym najwięcej ze mięśni naszego organizmu i nigdy nie odpoczywającym w odróżnieniu do pozostałych. Bardzo często zawodzi nas rozmaitymi wadami i chorobami, szczególnie jeśli my sami wyraźnie przyczyniamy się do ich powstawania nadużywając używek czy nieprawidłowo odżywiając się. Co przyczynia się do choroby serca i jakiego typu objawy mogą wskazywać na chorobę?

Lekarze zwracają uwagę, by być uczulonym na następujące objawy:

  • Uczucie duszności powiązane z chorobami serca mogą wystąpić nawet po spokojnym spacerze albo w czasie odpoczynku. Często pojawiają się spontanicznie, bez konkretnego powodu.
  • Osłabienie wynika z osłabienia mięśnia sercowego, nie pompującego wystarczającej ilości krwi niezbędnej do odżywienia komórek organizmu. Zazwyczaj chory na serce czuje się dobrze rano, a zmęczenie nieoczekiwanie następuje w ciągu dnia.
  • Omdlenia powstają wtedy gdy serce nie dostarcza do mózgu wystarczającej ilości krwi która zawiera tlen. Po czasie około 10 sekund tego rodzaju niedotlenienia pojawia się omdlenie. Przeważnie jego powodem na tle sercowym jest arytmia tzn. serce nie bije wystarczająco szybko (mniej niż 60 uderzeń w ciągu minuty) lub za szybko (powyżej 100 uderzeń na minutę). Powoduje to, że krew nie dociera w odpowiednim czasie do mózgu.
  • Kołatanie serca czyli mocne i wyraźnie przyspieszone bicie serca, oznaczające wystąpienie zbyt szybkiego, dodatkowego skurczu serca. Następnie chory odczuwa gwałtowny skurcz, wynikający z konieczności nadgonienia i wyrównania rytmu przez serce. Bardzo niebezpieczne są zdarzenia występujące ponad 2-3 minuty, podczas których serce szybciej bije, nie związane z wysiłkiem fizycznym. Tego typu atakom przeważnie towarzyszy mocny ból w klatce piersiowej i/lub zasłabnięcie.
  • Obrzęki, które zauważyć możemy na nogach, wokół kostek, w dolnej partii ludzkiego tułowia albo na klatce piersiowej mają zwykle związek ze złą pracą serca. Takie, które tworzą się w okolicach brzucha i na kończynach dolnych przeważnie świadczą o osłabieniu prawej strony mięśnia sercowego.
  • Sinica pojawia się na całej skórze, wargach, paznokciach, zazwyczaj kiedy temperatura jest wysoka. Najczęściej jest ona objawem choroby serca.
  • Kłucie w klatce piersiowej, często jako dusznica, zaczyna się po środku klatki piersiowej, w towarzystwie duszenia. Może on promieniować aż do okolic ramion i głowy. Czas jego występowania to przeważnie poniżej 15 minut, a jeśli zaobserwujemy, że trwa dłużej niż kwadrans – możliwy jest zawał serca. Dusznica często ujawnia się w czasie ćwiczeń lub podczas gdy człowiek jest zdenerwowany, a stępuje gdy odpoczniemy.

źródło: Kardiolog – Kraków – Kardio Med