ABC zdrowia kręgosłupa – informacje dla kobiet

Kręgosłup naprawdę sporo znaczy. Nie tylko odpowiada za to, ze mamy na czym „trzymać” głowę. Osłania też klatkę piersiową i pozwala nam swobodnie się ruszać. To najbardziej wystawiony na obciążenia element w naszym układzie kostnym. Grozą mu różne choroby, ale jeśli same o niego odpowiednio nie zadbamy, będziemy mieć sporo problemów.

A chodzi zarówno o siedzenie, noszenie niewłaściwego obuwia, w tym zbyt wysokich szpilek, a także – o nieodpowiednią dietę, pozbawioną odpowiednich wartości odżywczych.

Praca na siedząco

Wiele z nas to zna. Praca przed komputerem, przy biurku. Cały czas uczucie napięcia. A to nie jest korzystne, bo następuje ich usztywnienie i osłabienie. Dyski, które znajdują się między kręgami nie dostają tyle składniku odżywczych i tlenu ile powinny.

Ciągłe skurcze mięśni ograniczają swobodne krążenie krwi. No i mamy. Bóle karku, klatki. Nawet jak się leży, czuć, że coś nie tak. Dlatego, trzeba wybrać dobry materac, który podczas snu będzie wspomagał naszą regenerację. Na przykład – z wypełnieniem z gorczycy.

Nawet od Prady, mogą być problemem

Szpilki świetnie wyglądają, bezapelacyjnie. Ale kłopot w tym, ze przesuwając ciężkości ciała do przodu. Przez to przeciążamy mięśnie grzbietu i kręgosłup źle się ustawia.

Wtedy zaczynają się bóle krzyża, przez co chodzenie staje się bardziej uciążliwe. Trwałe skrzywienia kręgosłupa to cena za stałe noszenie szpilek. A także – przykurcz kolan, bo niestety na szpilkach uginamy nogi.

W czasie ciąży też trzeba uważać

W ciąży przybieramy na wadze. To natomiast stanowi obciążenie dla kręgosłupa. No i rosnący ciążowy brzuszek sprawia, że zmienia się środek ciężkości. To wpływa na wzrost prawdopodobieństwa występowania bóli krzyża i lędźwi.

Poza tym, w ostatnich miesiącach ciąży, główka dziecka uciska na dolne partie kręgosłupa. Zmniejszona elastyczność mięśni powoduje, że lędźwiowy odcinek kręgosłupa nie odgina się już tak jak należy. Czasem silny ucisk na trwałe wypych dysk międzykręgowy.

Wówczas bóle mogą dokuczać nawet po porodzie. Przed snem warto zwinąć się w kłębek, wtedy kręgosłup zostaje odciążony. Sen na plecach nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem. Prostuje naturalne krzywizny kręgosłupa, co wiąże się z bólem.

By temu zapobiec, rób ćwiczenia. Tak zwany koci grzbiet. Optymalnie 10-15 razy codziennie przed snem.

Nadwaga nie pomaga

Problemy z funkcjonowaniem kręgosłupa zaczynają występować wówczas, gdy twoja waga przekroczy normę o ponad 10 kilogramów. Jeśli poza tym siedząco pracujesz, niekoniecznie się ruszasz i nie jesteś entuzjastką ćwiczeń, mięśnie kręgosłupa słabną. No i nie mogą utrzymać kilogramów. Zbyt duży ciężar ciała sprawia, że kręgosłup osiada i wypadają dyski. Powodują ucisk na nerwy, które wychodzą rdzenia kręgowego.

To z kolei prowadzi do obecności silnych bóli, czasem też do niedowład rąk i nóg. Warto więc pilnować wagi, zrzucając parę kilo, co automatycznie odciąży kręgosłup. Jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić, nie skacz, i nie noś toreb, których masa przekracza półtora kilograma.