maska

Co jest jednym z czynników wpływających na ogromny problem smogu w Polsce?

Tak na dobrą sprawę, mnóstwo dzisiaj miejsca poświęca się w mediach temu, jak bardzo restrykcyjne normy co do dbania o ekologię i środowisko ma Unia Europejska.

Smog w Polsce

No i rzeczywiście, gdy spojrzymy na UE ale przez pryzmat zachodnich sąsiadów, szybko będziemy mogli dostrzec, że mamy tutaj do czynienia z konkretnymi elementami, mającymi za zadanie faktycznie ograniczać szkodliwy wpływ zagrażających czynników i zanieczyszczeń na to, jaką jakość ma powietrze, którym oddychamy. Niestety jednak, w Polsce cała sprawa ma się troszeczkę inaczej. Bo na przykład, gdy spojrzeć na normy, które regulują poziom dopuszczalnego zanieczyszczenia powietrza, w naszym kraju są więcej niż bardzo łagodne. Właściwie, to nawet kilkukrotnie bardziej łagodne od tych przyjętych właśnie w krajach zachodnich. No i tutaj warto sobie postawić pytanie – dlaczego rząd nic z tym nie robi? Niestety, w temacie ekologii i środowiska, trudno czasem doszukać się sensownej argumentacji dla działania, które będzie się opierało rzeczywiście o troskę o środowisko i faktyczną, jakościową poprawę tematu. Bo tutaj mamy do czynienia z bardzo wieloma elementami, które będą się konkretnie przekładały na bardzo, ale to bardzo sensowne działania, nakierowane na bardzo ewidentny profit. Na rozwiązanie problemu smogu. Ale to nie jest przecież takie hop, bo chcąc się zrehabilitować, to rządzące partie podejmują temat dopiero w sytuacji, gdy dochodzi do 2 czynników.

piramidy

Odpowiednie urządzenia

Po pierwsze – może chodzić o zbyt duże zainteresowanie społeczne lub medialne, które zaczyna powodować eskalację zainteresowania tematem w mediach – też oczywiście zależy – czy mówimy o tych publicznych, czy też tych prywatnych. W drugim przypadku raczej problem będzie bardziej nagłaśniany. No i druga sprawa to jest ewentualnie palec karnie wycelowany w Polskę przez Unię Europejską, gdy nie przestrzegamy norm i nie robimy absolutnie nic, aby ten stan rzeczy mógł ulec zmianie. Tymczasem, mamy do czynienia z bardzo wieloma miernikami, które dzisiaj definiują nam precyzyjnie poziom zanieczyszczeń – tych składających się na smog bezpośrednio. Poziomy dopuszczalne określa się w mikrogramach- z wyszczególnieniem różnego typu substancji na metr sześcienny powietrza. Warto mieć ten fakt na uwadze, bo to nie jest kwestia jednego, większego elementu. Tu się składa na siebie mnóstwo mniejszych i większych faktorów, a problem smogu w takiej skali jak teraz, jeszcze dotąd w Polsce nie istniał. I to jest niesamowicie niepokojąca wiadomość. Bo poprawy jakości powietrza, nie ma się co za szybko spodziewać.