reka

Ochrona środowiska – parę słów na jej temat

Z roku na rok rośnie świadomość społeczeństwa i coraz więcej osób zwraca uwagę na to, jakiej jakości powietrzem oddycha.

Problem z dbaniem o środowisko

Mimo że w tej kwestii wiele uległo polepszeniu, to niestety nie każdy jednak ma ten stopień świadomości i wiele gospodarstw domowych nie zwraca uwagi na zdrowie swoje, a także innych osób. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy pali się w piecach przedmioty, które absolutnie nie powinny się w nim znaleźć. Są to różnego rodzaju plastiki, stare ubrania, zabawki, a także inne materiały, które powinny znaleźć się na wysypisku śmieci, a nie w piecach. W wyniku spalania dochodzi do uwalniania i rozprzestrzeniania szkodliwych związków i substancji, dzięki którym skuteczna ochrona środowiska nie jest w żadnym stopniu możliwa. Niektóre miasta są bardziej narażone na tego typu zanieczyszczenia. To właśnie w nich od samego rana można zaobserwować znaczne zachmurzenie, które w gruncie rzeczy wcale nim nie jest. To oczywiście smog i mimo że podejmuje się walkę z osobami, które zupełnie nie zwracają na tę niedogodność uwagi, to problem wciąż istnieje i nie zapowiada się, by wkrótce miał całkowicie zniknąć.

drzewa

Potrzebujemy zmiany myślenia

Musi zapewne minąć kilka lat, by można było uzyskać zamierzony efekt. Niezbędna jest zmiana mentalności i stylu życia, aby jakiekolwiek efekty mogły zaistnieć. A to może być trudniejsze do spełnienia, niż może się wydawać. Czasem przypomina to nierówną walkę, ale być może radykalna zmiana przepisów i surowe kary wpłyną na działanie mieszkańców miejscowości, które są zanieczyszczone.