kwiat

Recykling papieru jako proces złożony.

Jak mówią najnowsze statystyki – na jednego mieszkańca ziemi przypada w skali roku 50kg wykorzystanego papieru. W Europie odzyskuje się w procesie recyklingu blisko 68% makulatury. W naszym kraju oczywiście ten wynik jest znacznie słabszy i oscyluje w granicach 40%. Proces recyklingu papieru jest nie tylko istotnym elementem ochrony środowiska, to przede wszystkim konieczność pozwalająca zachować równowagę w przemyśle. Z drugiej strony proces ten jest bardzo złożony i wieloetapowy. Dzisiejszy artykuł przedstawia kulisy procesu recyklingu papieru z uwzględnieniem wszelkich aspektów mających wpływ na środowisko.

Korzyści wynikające z recyklingu papieru.

Skuteczny proces przerobu makulatury niesie ze sobą mnóstwo wymiernych korzyści. Jedną z najważniejszych jest zaoszczędzenie energii. Pozwala to na ograniczenie zanieczyszczenia wód i powietrza oraz ochronę przed wycięciem miliardów drzew. Stąd ogromny nacisk organizacji ekologicznych na unowocześnienie i rozbudowę procesu recyklingowego papieru, tak by procent uzyskania makulatury był jeszcze wyższy. Ów nacisk przejawia się przede wszystkim w rozmaitych kampaniach marketingowych, czy akcjach społecznych. Wiele projektów jest wdrażanych przy wykorzystywaniu instrumentów edukacyjnych. Przemysł gna na złamanie karku, technologia się rozwija w tempie zastraszającym – właśnie dlatego istotna jest ochrona środowiska, której fundamentem jest selektywna zbiórka makulatury.

Recykling papieru – krok po kroku.

Aby płynnie opisać etapy przerobu makulatury warto zacząć od rzeczy zasadniczej – jest nią selekcja odpadów w naszych gospodarstwach domowych. Pojemniki z napisem – makulatura nie obligują ludzi do wrzucania zmurszałych kartonów, czy zamoczonych – często tłustych opakowań tekturowych, bądź akcesoriów higienicznych. Z tego typu produktów niczego nie uzyskamy, a dołożymy pracy osobom zatrudnionym w punktach zbiórki odpadów celulozowych. To właśnie tam makulatura zostaje posegregowana i odpowiednio przygotowana. Do czego makulatura zostaje głównie przeznaczana?

– tektura (gładka/falista)
– papier do druku oraz do pisania
– papier gazetowy
– bibuła higieniczna

czlowiek

Krok 1.

Składowanie – makulatura trafia w różnych wariantach do składowni. Właśnie w tym miejscu zostaje rozpakowana i umieszczona w specjalnym magazynie.

Krok 2.

Rozwłóknianie – proces ten polega na wymieszaniu papieru z wodą gorącą i podzieleniu go na włókna celulozowe. W tym momencie specjaliści dodają związki chemiczne, których celem jest odbarwienie makulatury. Właśnie tu następuje również pierwsze oczyszczenie – tzw. oczyszczenie wstępne.

Krok 3.

Usuwanie zanieczyszczeń – specjalistyczne maszyny i urządzenia usuwa pozostałe zanieczyszczenia. Zabrudzenia te trafiają do sortowni, następnie do frakcjantora, który oddziela włókna celulozowe – krótkie od długich. Uzyskane – włókna krótkie zostają zagęszczone przez filtry tarczowe, bądź prasy ślimakowe. W ostatnim etapie po wtóre trafiają do magazynu.

Krok 4.

Odbarwianie i bielenie – odbarwianie stanowi niejako dodatek procesu recyklingu, gdyż wykorzystuje się go w momencie produkcji papieru przeznaczonego do druku i gazet. Używa się do tego określonych substancji chemicznych takich jak wodorotlenek sodu, czy krzemian sodowy. Z kolei bielenie stanowi ostatni etap recyklingu – proces ten swój początek ma w dyspergatorze, zaś zwieńczenie w kadziach mieszalnych.